Геология

Професионално направление: 4.4. Науки за Земята
Степен: ОКС „бакалавър”
Специалност: Геология
Форма на обучение: редовно
Продължителност на обучението: 4 учебни години (8 семестъра)
Професионална квалификация: Бакалавър по Геология

Във времето на глобални природни (климатични и геоложки) промени и все по-интензивно индустриално и технологично развитие на човешкото общество предопределят нарастващата необходимост от познаване на историята на Земята, процесите на развитие на природната среда с оглед на възможни рискови процеси и събития, както и познаването на състава, свойствата, произхода и находищата на природните неорганични и органични суровини, възможностите за разширяване на областите на приложение на различните природни материали и др. Базирайки се на почти 80-годишен опит, специалност „Геология” в ГГФ на СУ „Св. Кл. Охридски“, осигурява обучение на специалисти, които получават фундаментални и практически знания в тази област.

Бакалавърската програма по „Геология” е с четири годишен курс на обучение (8 семестъра) и цели да подготви профилирани и квалифицирани специалисти с теоретични знания и практически умения в областта на геологията.

В бакалавърската програма студентите придобиват познания за:

  • строежа и геоложката история на Земята, минералите и скалите;
  • еволюцията на организмовия свят и различни типове вкаменелости;
  • процесите, които се извършват във вътрешността на планетата и на нейната повърхност;
  • земетресенията, вулканите и други геоложки рискове;
  • закономерностите на натрупване и разпространение на полезните изкопаеми – рудни, нерудни, въглища, нефт и газ; типове находища и др.
  • процесите водещи до природни рискове и методиките за оценка на геоложки рискови процеси и събития.
  • геоложките източници, причиняващи замърсяване на околната среда, начините за преодоляване на вредното въздействие на геоложките дейности върху живата и неживата природа и методите за рекултивация на терени
  • съвременните компютърни технологии и продукти, които ще им помогнат за бърз достъп до геоложка научна и практична информация, обработка, онагледяване и представяне на учебния материал и резултатите от техните работи
  • аналитични методи за изследване на неорганичната и органична материя

Учебната и научно-изследователската работа се осъществяват в специализирани, добре оборудвани лаборатории за подготовка на проби за анализ, за изработка на микроскопски препарати; Химическа лаборатория за анализ на геоложки материали, Лаборатория по Ренгеноструктурен анализ, Лаборатория по Рентгено-флуоресцентен анализ, Лаборатория по Експериментална минералогия и Лаборатория за петрофизичен анализ. Микроскопска лаборатория по Органична петрология, Химична лаборатория по Изкопаеми горива и Лаборатория по Гемология.

В помощ на учебния процес на разположение на студентите са специализираните геоложки библиотеки, както и  колекции от фосилни находки, минерални и скални образци в двата учебни музея – Музей по Геология и палеонтология и Музей по Минералогия, петрология и полезни изкопаеми.

Теренните учебни практики са неделима част от учебния план и се организират под формата на летен практически семестър. По желание студентите могат да се включат в стажантски програми към водещи геоложки фирми в страната.

По време на следването си студентите придобиват всички необходими ключови умения като:

  • извършване на полеви и лабораторни изследвания: Макроскопска диагностика на определен брой минерали и определяне на техните морфоложки белези, парагенези и произход; Работа с микроскоп в проходяща и отразена светлина и микроскопско описание и диагностика на минерали и скали с различен произход; Интерпретация на данни от различни аналитични методи (рентгено-дифракционни, вибрационни, термични и дистанционни) за характеристика и други.
  • анализ на публикувани данни;
  • анализ на геоложки събития чрез: Ориентация в геоложка обстановка – макроскопско определяне на типовете скали и взаимоотношенията им с околните, определяне на тяхното положение в пространството и принадлежността им към геоложки структури: Работа с геоложки компас, геоложки карти, съставяне на средно-мащабни геоложки карти;
  • Определяне на фосили от различни организмови групи; Датиране на скали по фосилни групи и скални последователности и други.
  • прилагане на съвременни аналитични и компютърни методи за: търсене и проучване на рудни и нерудни полезни изкопаеми и изкопаеми-горива; анализ и оценка на природен риск; модифициране на природни материали за нуждата на различни промишлености; изготвяне на проекти за геолого-проучвателни работи и отчети за тяхното изпълнение и други.
  • интелектуални умения и работа в екип и др.

Завършилите специалност „Геология“ могат да се реализират професионално в:

  • Различни научни институти, университети и научно-изследователски отдели на фирми
  • Геоложките компании, провеждащи търсещи работи на територията на страната и в чужбина
  • Предприятията, експлоатиращи мини за добив на руда, кариерите за добив на нерудни материали както в страната, така и в чужбина
  • Към отделите на Агенция „Пътна инфраструктура“, строителни компании
  • Отдели на РИОСВ

Получилите висше образование с образователно-квалификационна степен “Бакалавър“ по Геология, могат да продължат обучението си в Магистърските програми, предлагани в специалност Геология: Приложна икономическа геология (Applied Economic Geology in English); Икономическа геология; Геология и палеонтология; Минералогия, петрология и полезни изкопаеми; Палеонтология и биостратиграфия; Приложна геохимия; Гемология, както и в магистърски програми от същото или сходно направление в чужбина.