Магистърска програма „Приложна геохимия“

Професионално направление: 4.4. Науки за Земята
Степен: ОКС „магистър”
Специалност: Геология
Магистърска програма: Приложна геохимия
Форма на обучение: редовна (обучение срещу заплащане)
Продължителност на обучението: 3 семестъра (за бакалаври от професионални направления Химически науки, Екология)
Професионална квалификация: Магистър по Приложна геохимия
Ръководител на магистърска програма: проф. д-р Ирена Костова

Прием на студенти: За обучение се приемат лица, придобили образователно-квалификационна степен „бакалавър“ по химия и екология от висши учебни заведения у нас и в чужбина. Подборът се извършва по бал, оформен от средния успех от дипломата за образователно-квалификационната степен „бакалавър“.

Продължителност на обучението: Изисква усвояване на минимум 930 учебни часа аудиторна заетост, провеждане на учебна и преддипломна практика, изработване и защита на дипломна работа.

Магистърският план по приложна геохимия дава възможност на дипломираните бакалаври в областта на химията и екологията да приложат своите знания и умения в изучаването на екологичните геохимични проблеми, геохимията на повърхностните и подпочвените води на почвите, на депонирането на техногенните отпадъци и в търсенето на енергийни и минерални полезни изкопаеми.

Учебна практика: Провежда се след края на втория семестър. Продължава 7 дни и е под ръководството на преподаватели. Целта е да се усвоят някои методи за теренни наблюдения и изследвания.

Преддипломна практика – през летния сезон между втория и третия семестър по индивидуална програма за всеки студент. Тази практика има за цел да обезпечи събирането на материали и работа по дипломната теза. Продължителността ѝ е до 7 дни в зависимост от индивидуалната програма.

Дипломна теза. Възлага се най-късно до последната седмица на втория семестър от научния ръководител. Подготвя се паралелно с аудиторното обучение през III семестър. По този начин студентът показва уменията си за самостоятелна работа по приложни геохимични задачи.

Тази програма дава практическа подготовка по геохимично опробване на компонентите на природната среда и ни запознава с възможностите на многоцелевите геохимични изследвания.

Завършилите магистратурата могат да се реализират като експерти по изучаване, опазване и мониторинг на околната среда, като специалисти по изучаване на веществения състав и геохимичните процеси в организациите, занимаващи се с минерално-суровинната база на страната, както и в други области на приложната геохимия.

Проф. д-р Ирена Костова

каб. 283Б
02 9308 276
irenko@gea.uni-sofia.bg